História McDonald’s

Ako to bolo na začiatku:

Syn českého emigranta, Raymond Albert Kroc, pri svojich obchodných cestách objavil v roku 1953 reštauráciu so zaujímavým konceptom. Reštauráciu vlastnili bratia Dick a Mac McDonaldovi.

  • Ray je očarený premysleným systémom „ako kvalitne a rýchlo občerstviť čo najviac ľudí“.
  • O rok neskôr Ray otvára svoju prvú reštauráciu s konceptom McDonald´s a sníva o sieti reštaurácií po celej Amerike.
  • V roku 1962 kupuje firmu McDonald’s za 2,7 milióna dolárov.
  • V tom istom roku je už pod vedením Raya Kroca 500 funkčných reštaurácií s miliardou predaných hamburgerov.
  • V 60. a 70. rokov preráža McDonald’s do Kanady, Japonska, Austrálie, Nemecka aj Velkej Británie.
  • V 90. rokoch expanduje do strednej a východnej Európy.
  • Reštaurácia na Puškinovom námestí v Moskve patrí medzi najnavštevovanějšie na svete.

Míľniky, ktoré vás zaujmú:

1995: McDonald’s otvára prvú reštauráciu na Slovensku v Banskej Bystrici. Zároveň otvára kóšer reštauráciu v Izraeli. Spoločnosť získava cenu Employer of Choice
1999: Otvorená prvá reštaurácia McDonald’s na východnom Slovensku v Košiciach. Počet reštaurácií McDonald’s sa vo svete zvýšil na 25 tisíc.
2003: V novembri vznikla na Slovensku charitatívna organizácia Ronald McDonald House Charities. McDonald’s zároveň ohlásil prvú globálnu marketingovú stratégiu v histórii firmy “I’m lovin’ it”.
2005: McDonald’s prevádzkuje vyše 30 000 reštaurácií v 110 krajinách sveta. Denne obslúži takmer 50 mil. zákazníkov a jeho ročný obrat sa pohybuje okolo 40 mld. dolárov. Sieť reštaurácií McDonald’s na Slovensku pozostáva zo 16 reštaurácií v šiestich slovenských mestách a ročne obslúži vyše 7,5 mil. zákazníkov.
2006: McDonald’s celosvetovo zavádza nový unikátny systém zobrazovania nutričných hodnôt a skladby výrobkov na jednotlivých obaloch formou zrozumiteľných a prehľadných ikoniek.
2007: Zákazníci si odteraz môžu vychutnať raňajkové menu vo všetkých bratislavských reštauráciách. Do stálej ponuky tiež pribúda prémiový burger Big Tasty.
2008: Zákazníci ochutnali našu kávu s certifikátom Rainforest Alliance. Toto označenie je zárukou kvality a zároveň ohľaduplnosti k životnému prostrediu, ale aj k plantážnikom a ich rodinám, ktorý našu kávu pestujú.
2009: Otvorili sme prvú kaviareň McCafé v Trenčíne. Kaviareň následne dostali aj reštaurácie v Nitre na Mlynoch, v bratislavskom Avione a v Prešove.
2010: McDonald’s oslavuje 15. výročie na Slovensku. Stála ponuka sa rozširuje o tortilové novinky McWrap. V rovnakom roku sme otvorili nové reštaurácie s konceptom McCafé v Bratislave, Žiline, Prievidzi a vo Zvolene. Zároveň štyri reštaurácie dostali nový vzhľad – začalo sa obdobie redizajnu slovenských prevádzok.
2011: Otvárame nové reštaurácie s McCafé v Trnave a v Liptovskom Mikuláši. Rozsiahlou renováciou prešla prvá bratislavská reštaurácia na Námestí SNP.
2012: V prevádzke sú už aj bratislavské reštaurácie na Prievozskej ulici a v nákupnom centre Central.
2014: Otvorená zatiaľ posledná reštaurácia McDonald´s na Slovensku, v bratislavskom obchodnom centre Bory Mall.
2015: McDonald´s pôsobí na Slovensku už 20 rokov.