História a hodnoty

Objav, ako naši ľudia společne vytvárali históriu, hodnoty a sučasnú podobu McDonald's.

Naša história

Naše hodnoty

McDonald's otvára prvú reštauráciu na Slovensku v Banskej Bystrici. Zároveň otvára kóšer reštauráciu v Izraeli. Spoločnosť získava cenu Employer of Choice.

1995

Otvorená prvá reštaurácia McDonald's na východnom Slovensku v Košiciach. Počet reštaurácií McDonald's sa vo svete zvýšil na 25-tisíc.

1999

V novembri vznikla na Slovensku charitatívna organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC). McDonald's zároveň ohlásil prvú globálnu marketingovú kampaň v histórii firmy “I’m lovin’it”.

2003

McDonald's prevádzkuje vyše 30 000 reštaurácií v 110 krajinách sveta. Denne sieť reštaurácií obslúži takmer 50 miliónov zákazníkov a ročný obrat sa pohybuje okolo 40 mld. dolárov. Sieť reštaurácií McDonald's na Slovensku pozostáva zo 16 reštaurácií v šiestich slovenských mestách, v ktorých je ročne obslúžených vyše 7,5 milióna zákazníkov.

2005

McDonald's celosvetovo zavádza nový unikátny systém zobrazovania nutričných hodnôt a skladby výrobkov na jednotlivých obaloch formou zrozumiteľných a prehľadných ikoniek.

2006

Zákazníci si odteraz môžu vychutnať raňajkové menu vo všetkých bratislavských reštauráciách. Do stálej ponuky tiež pribúda prémiový burger Big Tasty.

2007

Zákazníci ochutnali našu kávu s certifikátom Rainforest Alliance. Toto označenie je zárukou kvality a zároveň ohľaduplnosti k životnému prostrediu, ale aj k plantážnikom a ich rodinám, ktorí našu kávu pestujú.

2008

Spustenie jedinečného futbalového turnaja pre žiakov 1. stupňa základných škôl na Slovensku - McDonald's Cup.

2008

Otvorená prvá kaviareň McCafé v Trenčíne. Kaviarne následne pribúdajú aj k reštauráciám v Nitre na Mlynoch, v bratislavskom Avione a Prešove.

2009

McDonald's oslavuje 15. výročie na Slovensku. Stála ponuka sa rozširuje o tortilové novinky McWrap. V rovnakom roku sa otvárajú nové reštaurácie s konceptom McCafé v Bratislave, Žiline, Prievidzi a vo Zvolene. Zároveň štyri reštaurácie sa prezentujú novým vzhľadom – začína sa obdobie re-dizajnu slovenských prevádzok.

2010

Pribúdajú ďalšie nové reštaurácie s McCafé v Trnave a v Liptovskom Mikuláši. Rozsiahlou renováciou prechádza prvá bratislavská reštaurácia na Námestí SNP.

2011

V prevádzke sú už aj bratislavské reštaurácie na Prievozskej ulici a v nákupnom centre Centrál.

2012

Otvára sa 30. reštaurácia McDonald's v bratislavskom obchodnom centre Bory Mall.

2014

McDonald's oslavuje svoje 20-ročné pôsobenie na Slovensku.

2015

Spoločnosť organizuje 20. ročník futbalového turnaja McDonald's Cup - športového zápolenia žiakov 1. stupňa so zapojením takmer 1 000 základných škôl na Slovensku.

2018

Na Slovensku získava spoločnosť McDonald's ocenenie Najzamestnávateľ 2018 v kategórii Cestovný ruch, gastro a hoteliérstvo.

2019

Začína sa transformácia prvých McDonald's reštaurácií so samoobslužným konceptom – tzv. reštaurácie novej generácie.

2019

Ako to bolo na začiatku…

Syn českého emigranta, Raymond Albert Kroc objavil počas svojich obchodných ciest v roku 1953 reštauráciu so zaujímavým konceptom. Reštauráciu vlastnili bratia Dick a Mac McDonald.

  • Ray je očarený premysleným systémom „ako kvalitne a rýchlo občerstviť čo najviac ľudí“.
  • O rok neskôr Ray otvára svoju prvú reštauráciu s konceptom McDonald's a sníva o sieti reštaurácií po celej Amerike.
  • V roku 1962 kupuje firmu McDonald's za 2,7 milióna dolárov.
  • V tom istom roku je pod vedením Raya Kroca 500 funkčných reštaurácií McDonald's s miliardou predaných hamburgerov.
  • V 60. a 70. rokov preráža McDonald's do Kanady, Japonska, Austrálie, Nemecka aj Veľkej Británie.
  • V 90. rokoch expanduje McDonald's do strednej a východnej Európy.
  • Reštaurácia McDonald's na Puškinovom námestí v Moskve patrí medzi najnavštevovanejšie na svete.

Prihlásenie k newsletteru