Detské oddelenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou má nové inhalačné prístroje. Malým pacientom pomôžu dýchať

21. október 2015

Problémy s dýchacími cestami a respiračné ochorenia ťažko znáša dospelý človek, nie to ešte malé dieťa. Pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, a najmä pri chronických ochoreniach, ako je cystická fibróza rozhodujú často sekundy a bezchybne fungujúce lekárske zariadenie. Kvalitnejšiu liečbu dostanú už aj malí pacienti v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš. Nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC) venovala Detskému oddeleniu nemocnice nové zariadenie a vybavenie v hodnote 9 991 eur.

Čiastka 9 991 eur pokryla nákup inhalátorov, pulzných oxymetrov, infúznych púmp, resuscitačnej sady a matracov do detských postieľok, ktoré sú potrebné pre každodennú liečbu malých pacientov. „Získali sme materiálno-technické vybavenie detského oddelenia, za ktoré sme organizácii RMHC veľmi vďační,“ hovorí Ľudmila Pohančeníková, riaditeľka Liptovskej nemocnice. Toto zdravotnícke zariadenie je určené na každodenné využitie a výrazným spôsobom zvyšuje kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Nové zariadenie poskytne vyšší komfort nielen našim malým pacientom, ale aj ošetrujúcemu personálu detského a novorodeneckého oddelenia nemocnice,“ dodáva Ľudmila Pohančeníková.

Podpora detských oddelení nemocníc je podľa Drahomíry Jirákovej, riaditeľky neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities veľmi potrebná. „Sme veľmi radi, že z prostriedkov, ktoré naša nezisková organizácia získala vďaka spoločnosti McDonald's a najmä vďaka jej zákazníkom, môžeme podporiť aj Liptovskú nemocnicu. Suma 9 991 eur vyčlenená na zakúpenie zdravotníckeho vybavenia bola použitá na naozaj zmysluplný účel,“ uzatvára Drahomíra Jiráková, riaditeľka neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities.

Pozrite sa, čo zakúpené prístroje dokážu:

Inhalátor

Je to prístroj, ktorým sa poskytuje deťom inhalačná liečba. Tento prístroj dokáže urobiť z roztoku aerosol, teda vzduch nasýtený vodnými parami, spolu s liečivom, za studených podmienok. Sú to kvalitné prístroje, ktoré oddelenie využíva dennodenne. Najmä pri zápaloch priedušiek, pri laryngitíde, pri zápaloch hrtana, pri chronickom ochorení ako je napríklad cystická fibróza je nevyhnutné denné využívanie. Prístroj má rôzne veľkosti masiek, ktoré sa nasadia na tvár a umožnia inhaláciu liečiva.

Pulzný oxymeter

Týmto prístrojom sa meria nasýtenosť krvi kyslíkom, teda koncentrácia kyslíka v krvi. Je to jednoduchý, neinvazívny prístroj, ktorý z povrchu tela, u detí to môžu byť prsty, ušnica, u novorodencov celá nožička – priehlavok, alebo na dlaň sa priloží snímač, určí okrem koncentrácie kyslíka v krvi aj počet impulzov. Tento spôsob diagnostiky napomáha najmä pri deťoch na novorodeneckom oddelení. Vďaka prístroju je možné správne regulovať množstvo kyslíka. Prístroj napomáha tiež pri liečbe zápalu priedušiek, či pri ťažších zápaloch pľúc.

Infúzne pumpy

Ide o tlakové pumpy, ktorými sa dodáva určené množstvo infúznych tekutín do žily. Má obrovskú výhodu v tom, že je to presne stanovené množstvo, ktoré sa podá malému pacientovi za hodinu. Nemôže sa teda stať, že tekutina tečie do žily rýchlejšie alebo pomalšie, viac alebo menej ako je potrebné, alebo, že si dieťa zahne ručičku, kanyla sa zalomí, čím nedostane príslušné množstvo tekutín. Užitočné sú aj pre ošetrujúci personál. Ak dôjde pohybmi dieťaťa k zalomeniu kanyly a tekutina sa nevie pretlačiť do žily, prístroj lekára alebo sestru upozorní včas na to, že sa niečo deje.

Resuscitačná sada

Pod resuscitačnou sadou si treba predstaviť klasický resuscitačný prístroj s automatickou reguláciou kyslíka a tlaku v dýchacích cestách. Využíva sa prevažne pri narodení bábätiek, ktoré majú problémy s dýchaním. Prístroj je kalibrovaný, presný, a má všetky hodnoty nastaviteľné.

Matrace do detských postieľok

Okrem spomenutých prístrojov RMHC venovala detskému a novorodeneckému oddeleniu aj 25 matracov do detských postieľok. Ide o matrace ušité na mieru, atypického rozmeru postieľok, ktorý nie je voľne dostupný v predajniach. Vďaka týmto novým matracom nemocnica predíde drobným zraneniam detí, ako sú napríklad otlačenie, alebo zaseknutie ruky či nohy v otvore medzi postieľkou a matracom.

 

O RMHC:

Ronald McDonald House Charities je nezisková organizácia, ktorú celosvetovo v roku 1974 založila spoločnosť McDonald's. Dnes pôsobí v 57 krajinách sveta. Na Slovensku vznikla pred viac ako desiatimi rokmi, v roku 2003. RMHC sa orientuje najmä na pomoc chorým deťom a rodinám a po celom svete buduje domy alebo izby pre choré detičky s rodičmi, v ktorých panuje pocit bezpečia a rodinná atmosféra. Príjmy RMHC tvoria hlavne verejné zbierky do kasičiek v reštauráciách McDonald's, predaj symbolických ručičiek počas McHappy Day, príjem z 2%, ale aj príspevky priamo od spoločnosti McDonald's a rôznych darcov.

Za vyše desať rokov svojho pôsobenia rozdelila organizácia RMHC na Slovensku viac ako 350 000 eur na rôzne projekty pre detské nemocnice. Najvyššia čiastka, viac ako 204 tisíc eur, bola vyčlenená na rekonštrukciu nadštandardných rodinných izieb v deviatich slovenských nemocniciach. Komplexná renovácia 15 izieb sa realizovala vo FN s P F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, viacerých izieb Pediatrickej kliniky FN s P Nové Zámky a Detskej kliniky FN Nitra. Značná časť prostriedkov však putovala aj na zakúpenie zdravotníckych prístrojov a vybavenia ambulancií. Nadácia venovala 18 tisíc eur Univerzitnej nemocnici v Martine na zakúpenie detského elektrického lôžka aj s príslušenstvom do miestnosti na prebúdzanie. Ďalším dôležitým diagnostickým prístrojom bol GSI Audera™ – systém 9711 v hodnote viac ako 24 000 eur, ktorý pomôže diagnostike a liečbe sluchovo postihnutých detí v Detskej fakultnej nemocnici Košice. Z najnovších projektov môžeme tiež spomenúť vybudovanie 5 izieb a oddychovej zóny v košickej nemocnici v hodnote viac ako 30 tisíc eur a nové sociálne zariadenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina vo výške vyše 9 tisíc eur.

Viac informácií:
Drahomíra Jiráková
riaditeľka
Ronald McDonald House Charities
Tel.: +420 602 395 588
E-mail: drahomira.jirakova@rmhc.sk

Prihlásenie k newsletteru