Detskí pacienti na Kramároch sa tešia z ďalších nových priestorov

15. november 2018

Bratislava, 15. novembra 2018 – Dnes sa na bratislavských Kramároch v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) uskutočnilo slávnostné odovzdanie nových priestorov, ktorých rekonštrukciu realizovala nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC). Nezisková organizácia preinvestovala viac ako 92  tis. eur a odovzdáva do užívania nové herne a jedálne pre detských pacientov na troch oddeleniach. Plánom RMHC je zrekonštruovať tieto priestory aj na ďalších  oddeleniach nemocnice.

„Veľmi príjemná až rodinná atmosféra. Tieto slová asi najvýstižnejšie vyjadria, ako sa všetci cítime v zmodernizovaných priestoroch,“ povedal generálny riaditeľ NÚDCH, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH a poďakoval nadácii Ronald McDonald House Charities za dlhodobú pomoc malým pacientom NÚDCH.

„Pri aktuálnej rekonštrukcii sme na Kramároch preinvestovali takmer 92 tis. eur. Zrekonštruované sú už herne a jedálne na troch oddeleniach NÚDCH, no naše spoločné úsilie bude pokračovať,“ uviedol Ing. Richard Boháč, riaditeľ neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities a dodal, že v pláne sú rekonštrukcie aj na zvyšných oddeleniach. Nezisková organizácia sa bude následne o tieto priestory aj ďalej starať a udržiavať ich.

Na Klinike  detskej chirurgie LF UK a NÚDCH bolo v minulom roku hospitalizovaných 4 490 pacientov, lekári  vykonali 3 740 operácií, 371 endokopických výkonov a 21 300 ambulantných vyšetrení, na ktorých urobili 44 120 výkonov.

 

Príjemné prostredie pomáha liečbe aj psychike pacientov

Nemocničné prostredie je záťažou pre ktoréhokoľvek chorého človeka. V prípade dlhodobejších pobytov malých pacientov v nemocnici je o to dôležitejšie vytvoriť príjemnú atmosféru, vhodné zázemie i možnosť pobytu spolu s rodičom. Práve preto vznikol ambiciózny plán postupného zrekonštruovania priestorov herní a jedálni v celom NÚDCH v spolupráci s RMHC. „Od personálu viem, že deti v nových priestoroch trávia viac času, hlavne pri rôznych aktivitách, pri ktorých neraz aj zabudnú, že sú v nemocnici a nesústredia sa tak na svoju bolesť,“ povedal Ladislav Kužela„Z nových priestorov máme veľkú radosť, pretože sú krásne, vzdušné, slnečné a deti v nich trávia veľa času. Slúžia im ako škola, herňa a jedáleň. Aj im lepšie chutí jesť,“ doplnila s úsmevom Mgr. Dagmar Divišová, vedúca sestra Kliniky detskej chirurgie.

 

Svoj podiel na pozitívnej atmosfére priestorov majú aj mladé slovenské ilustrátorky Ivana Šáteková, Broňa Schragge a Vanda Gábrišová z detského časopisu Bublina. Prijali výzvu a vytvorili jedinečné autorské ilustrácie. Témou sú hrdinovia, ktorí občas taktiež potrebujú pomoc lekárov a detskí pacienti sa môžu s ich príbehom stotožniť. Estetika a dizajn ilustrácií sú prispôsobené všetkým vekovým skupinám. Svojho hrdinu si v nových priestoroch nájde škôlkar aj tínedžer.

 

Pomoc RMHC je možná len vďaka pomoci širokej verejnosti

Zlepšenie podmienok pobytu detí a ich rodičov na detských oddeleniach nemocníc je jednou z priorít neziskovej organizácie RMHC na Slovensku. Túto myšlienku podporuje aj mnoho známych osobností svojou účasťou na akciách McHappy Day, ktoré sa každoročne konajú na prevádzkach spoločnosti McDonald's. Richard Boháč dopĺňa: „Sme vďační každému, kto príde náš McHappy Day dobrovoľne podporiť. Avšak najväčšia vďaka patrí všetkým obyčajným ľuďom, ktorí prostredníctvom kúpy vybraných produktov umožňujú, aby sme naše smelé plány pre deti mohli dotiahnuť do zdarného konca.“  Výťažok charitatívnej zbierky putuje na vybrané projekty, ktoré RMHC realizuje v spolupráci s detskými oddeleniami slovenských nemocníc od Bratislavy, cez Banskú Bystricu, Žilinu až po Košice. Tento rok sa McHappy Day bude konať 27. novembra 2018 vo všetkých reštauráciách McDonald's na Slovensku.

O RMHC:

Nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities na Slovensku vznikla pred viac ako štrnástimi rokmi, v roku 2003. Orientuje sa najmä na revitalizáciu izieb pre choré detičky s rodičmi, v ktorých panuje pocit bezpečia a rodinná atmosféra. Príjmy RMHC tvoria hlavne verejné zbierky do kasičiek v reštauráciách McDonald's, predaj hranoliek počas McHappy Day, príjem z 2%, príjem z predaja charitatívnych pomocných ručičiek a predvianočných formičiek, ale aj príspevky priamo od spoločnosti McDonald's a rôznych darcov.

Počas 14 rokov svojho pôsobenia rozdelila organizácia RMHC na Slovensku viac ako 403 000 eur na rôzne projekty pre detské nemocnice na celom Slovensku. Najvyššia čiastka, viac ako 292 tisíc eur, bola vyčlenená na zlepšenie štandardu a celkovú rekonštrukciu rodinných izieb a ich zázemia v deviatich slovenských nemocniciach. Významná časť finančných prostriedkov, viac ako 96 000 eur, išla na nákup zdravotníckych zariadení a vybavenia.

RMHC na Slovensku okrem iného zrealizovala:

  • renovácie izieb Pediatrickej kliniky FNsP Nové Zámky
  • renovácie izieb Detskej kliniky FN Nitra
  • rodinné izby a rekonštrukcie 6 kúpeľní na Dojčenskom oddelení v Detskej Fakultnej nemocnici Kramáre
  • detské elektrické lôžko aj s príslušenstvom do miestnosti na prebúdzanie pre Univerzitnú nemocnicu v Martine
  • diagnostický prístroj GSI Audera™ – systém 9711 na diagnostiku a liečbu sluchovo postihnutých detí pre Detskú fakultnú nemocnicu Košice
  • vybudovanie 5izieb a oddychovej zóny v košickej nemocnici
  • nové sociálne zariadenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina
  • materiálno-technické vybavenie Detského oddelenia nemocnice v Liptovskom Mikuláši
  • rekonštrukcia jedální a herní na oddeleniach Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave na Kramároch

 

O spoločnosti McDonald's Slovensko

Spoločnosť McDonald's prišla na slovenský trh v roku 1995. Prvou otvorenou prevádzkou bola reštaurácia v Banskej Bystrici. V novembri roku 2003 založila na Slovensku neziskovú organizáciu Ronald McDonald House Charities. Aktuálne je na Slovensku 30 reštaurácií, z ktorých je 14 v Bratislave a ostatných 16 v Banskej Bystrici, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Martine, Nitre, Prešove, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Zvolene a Žiline. Súčasťou 22 reštaurácií je obľúbený koncept McCafé, ktorý sa predstavil v roku 2009. McDonald's zamestnáva 2104 zamestnancov. V roku 2017 dosiahli tržby 75 223 000 eur.

 

Kontakt pre médiá

Zuzana Svobodová, PR/Communications Director McDonald's ČR/SR

Tel.: +420 222 007 350

E-mail: zuzana.svobodova@cz.mcd.com

Prihlásenie k newsletteru