Jedlo ako symbol solidarity.

15. apríl 2020

Zamestnanci McDonald's pripravujú denne stovky jedál zadarmo naprieč Slovenskom.

Bratislava, 15. apríl 2020 – Nová situácia boja proti pandémii koronavírusu spojila zamestnancov reštaurácií McDonald's naprieč celým Slovenskom. Aj keď úplné uzavretie reštaurácií sa radikálne dotklo všetkých prevádzok na Slovensku, McDonald's pomáha každý deň. Darované jedlo a nápoje, ktoré sa stali symbolom solidarity, zabezpečuje spoločnosť pre pohraničnú stráž a personál nemocníc. Od začiatku pandémie pripravili zamestnanci viac ako 4 600 porcií obľúbených jedál z kuchyne McDonald's.

Zadarmo majú kávu alebo nápoj od McDonald's všetky záchranárske zložky na celom Slovensku. Pomoc vo forme jedla a nápojov prebieha každý deň pre pohraničníkov a zdravotnícky personál v rôznych slovenských mestách. „U nás v McDonald's sa strhla vlna pomoci veľmi spontánne hneď v úvode pandémie, pretože filozofia pomáhať tým, ktorí sú v núdzi, je nám v našej spoločnosti veľmi blízka. Chcela by som vyzdvihnúť proaktívnu pomoc všetkých našich reštaurácií a zamestnancov, ktorí sa do pomoci jedlom zapojili, a to aj napriek tomu, že aj oni sami majú plné ruky práce, keďže fungujeme v obmedzenom režime v rámci McDrive a McDelivery. Patrí im za to obrovská vďaka a uznanie,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR Supervisor McDonald's pre SR.

Celodenná strava pre pohraničníkov každý deň

Od soboty 20. marca zabezpečuje spoločnosť McDonald's celodennú stravu vo forme raňajok, obedov a večerí pre príslušníkov pohraničnej kontroly. Aktuálne ide o 80 osôb, ktoré denno-denne kontrolujú hraničné priechody s Rakúskom. Na východnom Slovensku zabezpečuje reštaurácia z Košíc (z Popradskej ulice) obedy pre 12 pohraničníkov.

Pomoc zdravotníkom v prvých líniách

McDonald's poskytuje jedlo aj zdravotníckym pracovníkom v konkrétnych nemocniciach. V Žiline zdravotníkom v prvej kontaktnej línii vo Fakultnej nemocnici s Poliklinikou vozia jedlo samotní zamestnanci McDonald's.

V Trenčíne podobne rozvážajú zamestnanci obedy pre zdravotníkov, ktorí pracujú na jednotke intenzívnej starostlivosti a na infekčnom oddelení Fakultnej nemocnice. V týchto dňoch začali zamestnanci z martinskej reštaurácie doručovať jedlo zdravotníkom COVID tímu Univerzitnej nemocnice a spolupráca vznikla aj s reštauráciou na ulici Protifašistických bojovníkov v Košiciach, kde pomoc franšízovej pobočky oceňuje aj 20-členný personál sestričiek a lekárov z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura.

Výnimkou nie je ani hlavné mesto, kde McDonald's zabezpečuje každý deň obedy pre členov prvej línie COVID tímu a pre personál infekčného oddelenia Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. McDonald's tu taktiež daroval stovku hračiek deťom, ktoré sú v tejto neľahkej dobe hospitalizované na infekčnom oddelení. „Sme veľmi pyšní, že aj napriek zložitej situácii naši zamestnanci zareagovali veľmi rýchlo. Rýchlosť a čas sú v kríze taktiež dôležité a ako sa vraví, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Naši zamestnanci týmto ukázali, že hoci je táto pomoc aj nad rámec náročných pracovných povinností, robia to dobrovoľne, ochotne a zo srdca,“ dodala L. Poláčeková.

Na jednej strane spoločne bojujeme s vírusom, na ktorý nebol na svete pripravený nikto a na stane druhej sa ukazuje, akí vieme byť súdržní a ako si vieme pomáhať. Nesmierne si vážime pomoc všetkých, ktorí našim zdravotníkom v neľahkých časoch pomáhajú celkom nezištne. Spoločnosť McDonald’s Slovakia každé ráno pripravuje pre našich zdravotníkov v prvej línii občerstvenie a preto by som chcela v mene našej nemocnice vysloviť vďaku,“ hovorí Renáta Vandriaková, riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Jednorazové obaly sú v tejto situácii najvhodnejšie

Maximálne dodržovanie hygienických štandardov a bezpečnosť zákazníkov a zamestnancov sú pre McDonald's odjakživa v centre pozornosti. To isté platí aj pre distribúciu jedla a nápojov pre policajné zložky a zdravotníckych pracovníkov, ktorým sa jedlo doručuje v jednorazových obaloch a špeciálne udržiavaných termotaškách, ktoré sú na to najvhodnejšie a najbezpečnejšie.

Spoločnosť McDonald's už od začiatku šírenia vírusu COVID-19 zaviedla vo svojich reštauráciách celý rad sprísnených hygienických opatrení, ktoré sú teraz vo všetkých reštauráciách McDonald's normou pre prípravu jedál a jeho výdaj:

  • Všetci zamestnanci nosia rúška.
  • Pri práci v kuchyni používajú jednorazové rukavice.
  • Zvýšená frekvencia pravidelného umývania a dezinfekcie rúk sú samozrejmosťou.
  • Displeje, pokladne, či tlačidlá sa čistia a dezinfikujú pravidelne vo zvýšenej miere vrátane všetkého, čoho sa dotýkajú.
  • Kuriérom McDelivery sa odovzdáva jedlo bezkontaktne.
  • Preferujú sa bezkontaktné platby. Pre zvýšenie osobnej ochrany môže pokladník v McDrive preberať hotovosť v rukaviciach.

O spoločnosti McDonald´s Slovensko

Spoločnosť McDonald's pôsobí na slovenskom trhu od roku 1995. Prvá reštaurácia bola otvorená v októbri v Banskej Bystrici. V novembri roku 2003 vznikla na Slovensku charitatívna organizácia Ronald McDonald House

Charities. Na Slovensku McDonald's prevádzkuje 34 reštaurácií, z ktorých je 15 v Bratislave a ostatných 19 v Banskej Bystrici, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Martine, Nitre, Prešove, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Zvolene, Žiline a na diaľničnom úseku R1 smer Beladice. Súčasťou 25 reštaurácií je obľúbený koncept McCafé, ktorý sa predstavil v roku 2009. V minulom roku predstavila značka McDonald's na Slovensku prvé reštaurácie z konceptu reštaurácií novej generácie. V celonárodnej ankete Najzamestnávateľ za rok 2019 sa spoločnosť McDonald‘s Slovensko umiestnila na 1. mieste v kategórii Cestovný ruch, gastro, hotelierstvo, a obhájila tak svoje víťazstvo z roka 2018. Začiatkom roka 2020 spustil McDonald's v hlavnom meste vo vybraných reštauráciách aj doručovaciu službu McDelivery.

Prihlásenie k newsletteru