Klinika detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre sa teší z rekonštruovaných priestorov

6. október 2022

Počas nevyhnutnej hospitalizácie sa malí pacienti ocitnú v nepoznaných priestoroch, ktoré nie sú ich domovu vôbec podobné. Namiesto rodičov sa o nich starajú sestričky s veľkou injekčnou striekačkou v rukách a záhadní ujovia v dlhých bielych plášťoch – doktori. Aj takto nejak vnímajú deti svoj nechcený pobyt v nemocniciach. Aby sa však ich zdravotný stav čo najskôr zlepšil a nemocničné lôžko mohli vymeniť za teplo vlastnej postele, je potrebná jedna dôležitá vec – blízkosť rodiny. Práve preto nezisková organizácia Ronald McDonald House Charieties (RMHC) renovuje už od roku 2003 nemocničné izby a spoločné priestory v slovenských nemocniciach a tentokrát zrekonštruovala priestory na Klinike detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre v celkovej hodnote 63 482 eur. 

Kompletná rekonštrukcia spoločných priestorov 

Pobyt v nemocniciach je pre deti stresujúci nielen kvôli častej neprítomnosti rodičov pri hospitalizácii, ale aj vinou nevyhovujúcich spoločných priestorov a izieb pacientov. To už však viac neplatí pre Kliniku detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre, kde nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC) kompletne zrekonštruovala spoločné priestory na dvoch poschodiach. Výmenou prešli podlahy, svietidlá, radiátory, dvere a v neposlednom rade aj steny priestorov. Vymaľovaním došlo k ich zútulneniu a fádny jednotvárny interiér sa razom premenil na prostredie podobné detskej izbe. „Najmenší pacienti sa môžu ocitnúť mimo svojho domova zo dňa na deň, a preto je veľmi dôležité, aby im nemocničné prostredie nenaháňalo strach a mohli sa tak plne sústrediť na liečbu. Pocit útulnosti a veselé farby, ktoré sa nám podarili zakomponovať do interiéru priestorov im dovolia aspoň na chvíľku zabudnúť na nepríjemný boj s chorobami a vyčaria im úsmev na tvári,“ hovorí Hana Erat, výkonná riaditeľka n.o. Ronald McDonald House Charities na Slovensku.   

Menšie detičky poteší herňa a nový televízor 

Na oddelení menších detí, ktoré je súčasťou kliniky bol spoločný priestor upravený tak, aby deťom pripomínal herňu a poskytol im ideálny priestor na hranie hier a strávenie príjemných chvíľ. Keďže priestory sú atypické a oblúkové, bol pre ne vyrobený nábytok na mieru za účelom ich najefektívnejšieho využitia. Osadené bolo taktiež drevené pódium, ktorého časť je tvorená čalúnenou sedačkou, kde sa môžu najmenší pohodlne usadiť a vychutnať si obľúbené rozprávky. Sprevádzajúci rodičia majú k dispozícii novú plne vybavenú kuchynskú linku so vstavanou chladničkou a mikrovlnou rúrou. 

Pri rekonštrukcii mysleli aj na rozvoj a vzdelávanie pacientov 

Množstvo detí, ktoré sú hospitalizované v nemocniciach tu musí stráviť dlhšiu dobu, než by si predstavovali. Väčšie školopovinné deti tak prichádzajú o možnosť vzdelávania, ktoré je pre nich v ich veku veľmi dôležité. Na oddelení veľkých detí v nitrianskej nemocnici však funguje nemocničná škola, v rámci ktorej, môžu pacienti pokračovať v štúdiu aj napriek dlhodobému nepriaznivému zdravotnému stavu. Spoločné priestory slúžia okrem oddychu a stravovania aj na vyučovanie a deti majú k dispozícii novú magnetickú tabuľu či televízor. O pohodlie počas jednotlivých hodín sa zas starajú čisto nové stoličky a stôl, ktorý je možné poskladať do požadovaného tvaru podľa potreby. Aj na tomto oddelení bol využitý nábytok na mieru, ktorý teraz efektívne slúži pani učiteľkám s uskladnením školských potrieb. Poslednou novinkou je malá kuchynská linka. „Naša klinika poskytuje  komplexnú diagnostiku a liečbu všetkých ochorení detí a adolescentov. Zotavenie sa a rekonvalescencia si častokrát vyžaduje dlhodobú hospitalizáciu, a preto sme veľmi radi, že nezisková organizácia RMHC zrekonštruovala práve priestory našej kliniky, ktoré môžu pomôcť k urýchleniu tohto procesu,“ uvádza MUDr. Michal Medovarský, PhD., prednosta Kliniky detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Pomáhajú aj  vďaka vašim príspevkom

Nezisková organizácia RMHC zbiera počas celého roka potrebné finančné prostriedky, prostredníctvom ktorých rekonštruuje nemocničné oddelenia, poskytuje potrebné vybavenie, zvyšuje štandard a pomáha hospitalizovaným deťom prekonávať neľahké časy strávené v nemocniciach. Hlavným zdrojom príjmu sú charitatívne akcie, ktoré prebiehajú v reštauráciách McDonald's, príspevky zákazníkov získané zaokrúhľovaním pri platbe na digitálnych kioskoch či 2 % z dane z príjmu. Len s pomocou týchto príspevkov tak mohli zrekonštruovať Kliniku detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre, kde sa náklady vyšplhali na sumu 63 482 eur a celá čiastka bola pokrytá neziskovou organizáciou. „Nesmierne nás teší, že v našej krajine žije množstvo  ľudí s dobrým srdcom, ktorí sa dokážu spojiť pre dobrú vec a pomáhajú tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Iba vďaka nim sme sa tak mohli v roku 2022 zrekonštruovať po Univerzitnej nemocnici v Martine ďalšiu detskú kliniku na Slovensku,“ uvádza na záver Hana Erat, výkonná riaditeľka n.o. Ronald McDonald House Charities na Slovensku.   

Prihlásenie k newsletteru