McDonald's Cup má nových majstrov Slovenska. Titul putuje do Trenčína

10. jún 2022

Vo štvrtok a piatok 9. – 10. júna 2022 sa v Senci na trávniku Národného tréningového centra SFZ konalo Finále – Majstrovstvá Slovenska 23. ročníka McDonald´s Cupu.  Proti sebe sa postavilo osem krajských víťazov. Absolútnym víťazom sa stalo družstvo Základnej školy Laca Novomeského 11 z Trenčína obhájilo niekoľkonásobný majstrovský titul.

Finálové družstvá boli slávnostným žrebom rozlosované do 2 skupín. Vo štvrtok družstvá odohrali všetky skupinové zápasy. Poradie v skupinách po prvom dni - Skupina A: 1. Trenčín, 2. Badín, 3. Martin, 4. Víťaz; Skupina B: 1. Nitra, 2. Bratislava, 3. Trnava, 4. Michalovce. V piatok sa už hrali zápasy o umiestnenia. 

Víťazstvo v 23. ročníku McDonald's Cupu si vybojovali chlapci a dievčatá z Trenčína - ZŠ, Ul. L. Novomeského 11, ktorí vo finále porazili Nitru 6:1. Ťahúňom Trenčanov bol talentovaný Maxim Pavlík, ktorý strelil celkovo 19 gólov. Vyhlásený bol za najlepšieho hráča veľkého finále. „Futbal ma naučil hrať ocino, ktorý bol skvelý hráč s výbornou technikou. V šatni sme si povedali, že chceme vyhrať a sme šťastní, že sa nám to podarilo,“ prezradil Maxim Pavlík, ktorý sa túži stať profesionálnym futbalistom. Hrať chce za Paríž alebo Barcelonu.

Trenčania sú rekordérmi McDonald's Cupu, z posledných dvanástich ročníkov triumfovali až osemkrát. „Máme ohromne šikovné deti. Náš úspech je dôkazom, že v Trenčíne robíme s mládežou dobre. Vyrastajú nám skvelí futbalisti, za čo sme nesmierne radi,“ spokojne zhodnotil tréner víťazného tímu z Trenčína Miroslav Karas. Noví majstri Slovenska získali hlavnú cenu, ktorou je v tomto roku finančný dar od McDonald's v hodnote 5 000 eur pre rozvoj pohybových aktivít a športu na víťaznej škole a vecné ceny pre každého hráča.  

Skvelé výkony podávali na turnaji v Senci „Tulipánky“ z Nitry. Chlapci a dievčatá hrali oduševnene a robili všetko preto, aby zosadili z trónu Trenčín. Vo finále sa držali statočne, no nakoniec neustáli vysoké tempo súpera. Napriek tomu treba pre Nitranmi dať klobúk dole. Družstvo ZŠ, Tulipánová 1, Nitra obsadilo fantastické druhé miesto. Za Nitru bol najaktívnejší devätnásť-gólový Matej Kúsek: „Hralo sa mi dobre, som rád, že som najlepší strelec. Podarilo sa mi to vďaka tomu, že mám skvelých spoluhráčov, ktorí mi nahrávajú. Sme dobrý kolektív, kamaráti. Vo finále sme chceli vyhrať, ale nedokázali sme uvládať tempo súperov. Gratulujem im, snáď im to raz vrátime,“ dodal Matej.

Badín je obcou, ktorá má len 1 700 obyvateľov. Školáci zo ZŠ s MŠ, Tajovského 2 z Badína napriek tomu porazili metropoly a domov si odniesli skvelé bronzové medaily a tretí majstrovský pohár. Futbalisti a futbalistky z Badína, ktorých viedol syn Mareka Hamšíka – Lucas zdolali v súboji o bronz Bratislavu. „Hralo sa mi veľmi dobre. Niekedy sa cítim pod tlakom, pretože musím po ocinovi hrať dobre. Ale išlo to. Chceli sme vyhrať, no i tretie miesto je pre nás víťazstvo,“ vravel Lucas Hamšík, ktorý dohrával so zranením ramena, ale napriek tomu podával fantastické výkony. Najlepším brankárom turnaja sa stal gólman Badína Matej Citara, ktorý predviedol fantastické zákroky: „Ja som najlepší? Je to super pocit, pretože sa mi chytalo veľmi dobre. Niektoré strely boli náročné, ale snažil som sa. Som rád, že som predviedol aj ťažšie zákroky,“ spokojne uviedol Matej Citara.

Bratislavčania zo ZŠ Tbiliskej 4 predvádzali skvelé výkony, no nakoniec skončili tesne za medailovými umiestneniami na 4. mieste. Napriek tomu si za skvelú hru zaslúžia pochvalu. Družstvo gólovo ťahala Melánia Chovanová, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu hráčku turnaja. Presadila sa výborne aj v zápase o 3. miesto: „Užívala som si každý zápas. Hrať proti chlapcom je ťažké, ale dá sa to zvládnuť. Škoda, že sme neskončili aspoň na treťom mieste,“ povedala Melánia.

Michalovce v skupine skončili až na štvrtom mieste, no po zlepšených výkonoch v druhý deň obsadili piate miesto. Byť piatym najlepším tímom na Slovensku je pre ZŠ, Okružná 17, Michalovce skvelý úspech, ku ktorému treba chlapcom a dievčatám zagratulovať. 

ZŠ s MŠ, Kornela Mahra 11 z Trnavy sa umiestnili na 6. mieste. Malí futbalisti z Trnavy predvádzali na finále McDonald's Cupu bojovné výkony.

Žiaci a žiačky zo ZŠ Jozefa Kronera 25, Martin, v zápase o siedme miesto vyhrali vysoko 9:1. Martinčania ukázali, že futbal hrať vedia. Obstáť v tak obrovskej konkurencii si zaslúži pochvalu. 

Poslednými umiestnenými sú futbalisti a futbalistky z malej východoslovenskej obce Víťaz, obsadili na Majstrovstvách Slovenska 8. miesto. Malí športovci nielen, že sú z jednej školy, ale i jednej triedy. Na Finále McDonald´s Cupu budú určite ešte dlho spomínať.  Pre malú obec s dvetisíc obyvateľmi je to krásny úspech.

McDonald's Cup každoročne vyhlasuje MŠVVaŠ SR a spoluorganizujú ho Slovenský futbalový zväz a generálny partner spoločnosť McDonald's. Obľúbená športová značka PUMA s ďalšími športovými partnermi INTERSPORT Slovensko a DEMI šport,  i v spolupráci s generálnym partnerom, potešili malými darčekmi hráčov už od okresných kôl. Napriek covidovým obmedzenia sa po rozbehu školských súťaží  do 23. ročníka sa prihlásilo 809 škôl z celého Slovenska. „Je úctyhodné urobiť taký masívny projekt v nejakom športe, krásnych 23 ročníkov, futbal je na to ideálny pre najväčší počet detí a škôl,“ povedal Ivan Husár, štátny tajomník pre šport z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Je zaujímavé, že posledných pár rokov sú v turnaji zakomponované dievčatá a darí sa im. Ženský futbal dostáva tak úplne iný rozmer. Do budúcich rokov by sme radi zakomponovali viac školských súťaží určených práve pre 1. stupeň základných škôl,“ dodal Ivan Husár. 

Školy postupujú cez školské, kvalifikačné, okresné a krajské, niekde aj regionálne kolá. Celoročný futbalový maratón zápasov vyvrcholí veľkým finále – Majstrovstvami Slovenska. „Sme radi, že sa v tomto roku konečne podarilo zorganizovať celý 23. ročník a aj odohrať Finále, po ťažkom období bez športu je 809 prihlásených škôl krásne číslo. Znamená to stovky odohratých turnajov po celom Slovensku, čo predstavuje vyše 8400 zapojených detí. Z toho ¼ sú dievčatá,“ povedala Lucia Poláčeková, PR manažérka generálneho partnera McDonald´s. „V tom ročníku sme udelili aj mimoriadnu cenu. Zo všetkých 80 finalistov sme s Majkou Korenčiovou vylosovali chlapca a dievča, ktorí pocestujú do Prahy v septembri 2022  s rodičmi, na zápas Česko : Portugalsko.“

Patrónmi McDonald´s Cupu sú hráči slovenskej mužskej a ženskej A reprezentácie - Róbert Boženík a Mária Korenčiová. Boženík mal repre povinnosti, no reprezentačná brankárka Majka Korenčiová sa Finále v Senci zúčastnila a ceny najlepším odovzdávala osobne. „Je úžasné, ako veľa detí hrá tento turnaj, ktorý ich vedie k športu. Som veľmi rada, že som jeho súčasťou. Turnaj má zmysel, pretože v deťoch vytvára formu návyku k pohybu. Medzi chlapcami a dievčatami máme nesmierne veľa talentov. Je radosť sledovať, ako sa tešia z každého gólu,“ povedala brankárka španielskeho klubu Levante.

McDonald´s Cup a Majstrovstvá v Senci by nebolo možné zorganizovať bez Slovenského futbalového zväzu. „Podporujeme všetky formy futbalu. Jednou z nich sú školské futbalové súťaže, pod ktoré McDonald's Cup patrí. Cieľom je poskytnúť všetkým deťom možnosť hrať futbal, aj na školách, pretože nie všade sú športové kluby. Na finálovom turnaji vidíme, že na školách je množstvo talentov, čo nás nesmierne teší. Slovenskému futbalovému zväzu sa podpora McDonald's Cupu vždy vráti. Pretože vďaka nemu rozširujeme členskú základňu, čo je priorita,“ uviedol koordinátor Grassroots futbalu SFZ Vladimír Lupták.

„Tento ročník prišiel aj s novinkami v rámci McDonald´s Cupu, vyskúšali sme v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom pilotný projekt futbalových krúžkov Po škole s McDonald´s Cupom. Deti potrebujú pohyb stále viac, ponúkame možnosť navštevovať po-školské krúžky. V pomaly končiacom sa školskom roku sme krúžky otestovali na 30 vybraných školách. Veríme, že v novom školskom roku sa číslo podarí zvýšiť,“ dodala na záver Lucia Poláčeková z McDonald's.

Konečné poradie:

1. miesto: ZŠ, Ul. L. Novomeského 11,Trenčín

2. miesto: ZŠ, Tulipánová 1, Nitra

3. miesto: ZŠ s MŠ, Tajovského 2, Badín, Banská Bystrica 

4. miesto: ZŠ Tbiliská 4, Bratislava III

5. miesto: ZŠ, Okružná 17, Michalovce

6. miesto: ZŠ s MŠ, Kornela Mahra 11, Trnava

7. miesto: ZŠ Jozefa Kronera 25, Martin

8. miesto: ZŠ Víťaz 236, Víťaz

 

Individuálne ocenenia:

Najlepší brankár: Matej Citara (Badín)

Najlepší hráč: Maxim Pavlík (Trenčín)

Najlepšia hráčka: Melánia Chovanová (Bratislava

Najlepší strelci: Maxim Pavlík (Trenčín), Matej Kúsek (Nitra) – obaja zhodne 19 gólov

 

Mimoriadna cena – účasť na zápase Česko : Portugalsko, september 2022:

Kristián Raček (Trenčín)

Michaela Filová (Trnava)

 

Výsledky:

Skupina A: 1. Trenčín, 2. Badín, 3. Martin, 4. Víťaz

Skupina B: 1. Nitra, 2. Bratislava, 3. Trnava, 4. Michalovce

O 5. – 8. miesto: Martin – Michalovce 1:5, Trnava – Víťaz 4:3

O 7. miesto: Martin – Víťaz 9:1

O 5. miesto: Michalovce – Trnava 6:1

Semifinále: Trenčín – Bratislava 8:2, Nitra – Badín 8:3

O 3. miesto: Bratislava – Badín 4:7

Finále: Trenčín – Nitra 6:1

Viac sa o turnaji a futbalových krúžkoch dozviete na www.mcdonaldscup.sk, aj na FCB www.facebook.com/mcdcupsk, či na stránkach Slovenského futbalového zväzu www.futbalsfz.sk/mladez-a-rozvoj/grassroots/McDonalds-cup/ a FB @grassrootsSFZ.

Prihlásenie k newsletteru