Známe osobnosti oslávili Svetový deň detí v McDonald's. Počas McHappy Day pomohli malým pacientom

19. november 2015

Obľúbení herci, známi speváci a moderátori i úspešní športovci sa aj tento rok spojili, aby podali pomocnú ruku malým pacientom a ich rodinám a to vo štvrtok, 19. novembra vo vybraných reštauráciách McDonald's počas akcie McHappy Day. Ich úloha bola jasná. Predať čo najviac nálepiek so symbolickou pomocnou rukou a zemiakových hranolčekov, z ktorých polovica tržieb z predaja pôjde na účet neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities. Tá ich rozdelí medzi detské oddelenia slovenských nemocníc.

Charitatívna akcia McHappy Day sa konala 19. novembra v reštauráciách McDonald's po celom svete a vznikla ako oslava Svetového dňa detí, ktorý deklarovala Organizácia spojených národov ešte v roku 1959. Slovenské reštaurácie pomáhali počas McHappy Day už dvanásty rok.

„Ak zákazníci navštívili v tento deň ktorúkoľvek našu reštauráciu a zakúpili si porciu hranolčekov alebo samolepku „Pomocná ruka“, prispeli na dobrú vec. Okrem toho ich pri tom mohol obslúžiť obľúbený herec, spevák, moderátor či športovec**,“ približuje akciu McHappy Day Zuzana Svobodová, riaditeľka pre PR a komunikácie Česká republika a Slovensko. Pomocné ručičky, ktoré pomáhajú, si budú môcť zákazníci zakúpiť takmer celý mesiac – od 19. novembra do 10. decembra 2015.

Polovica tržieb z predaja zemiakových hranolčekov v reštauráciách McDonald's na Slovensku poputuje na účet neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities na pomoc detským pacientom. Na tento účel bude použitý aj celý výťažok z predaja samolepiek tzv. „Pomocných rúk“.

„Aj tento rok bolo hlavným cieľom aktivity McHappy Day zmobilizovať čo najviac dobrovoľníkov a darcov, aby sme spoločne prispeli na dobrú vec. Tešíme sa, že zbierka z predaja symbolickej pomocnej ruky a rovnako aj z predaja zemiakových hranolčekov je každým rokom vyššia. Minulý rok sa nám podarilo počas McHappy Day vyzbierať čiastku 55 495 eur,“ hovorí Tomasz Rogacz, generálny riaditeľ spoločnosti McDonald's pre ČR a SR a dodáva: „Verím, že tento rok sa nám podarí túto sumu prekonať a pomôžeme malým pacientom a ich rodinám v ťažkej životnej situácii ešte vyššou čiastkou.“ Vyzbieraná suma bude známa v druhej polovici decembra 2015.

Spoločnosť McDonald's Slovenská republika venuje prostriedky získané počas McHappy Day neziskovej organizácii Ronald McDonald House Charities. Tá tieto financie použije na zlepšenie podmienok pobytu malých pacientov a ich rodiny na detských klinikách.

**Do akcie McHappy Day sa už tradične zapojili aj známe osobností slovenskej spoločenskej, kultúrnej i športovej scény na celom Slovensku.

V bratislavských reštauráciách ste mali možnosť stretnúť: herečky Karin Haydu a Zuzku Vačkovú, Dominiku Kavashovú, Zuzku Tlučkovú, Júliu Horváthovú a hercov Mareka Majeského a Lukáša Dózu. Moderátorov Barboru Rakovskú, Lenka Šoosová, Dianu Hagerovú, Romana Juraška, rozhlasových moderátorov Ivana Binďa Binďasa a Alexandera Štefucu a spevákov Mišku Marienkovú, Igora Kmeťastaršieho a Paľa Drapáka s manželkou. Pomôcť prišli aj viacerí športovci: kickboxer a karatista Roman Volák, šéf slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger, Richard Kapuš (bývalý slovenský hokejový útočník a Majster sveta na MS v ľadovom hokeji v Göteborgu), futbalové legendy Jozef Adamec (striebro z MS v Čile), Jozef Čapkovič (ME 1976 v Belehrade), Ján Švehlík (ME 1976) a Szilárd Németh.

V Košiciach pomohli s predajom: superstarista Lukáš Adamec a kulturisti Jaro Horváth a Igor Kočiš, hokejista Igor Liba, volejbalista Pavol Barlík a jeho spoluhráči z VK KDS Šport Košice, futbalista Filip Serečin a jeho spoluhráči z VSS Košice, vodnopólista Robo Kaid a majsterka sveta v kickboxe Veronika Petríková.

V Banskej Bystrici pomohli: Juraj Tužinský (bronzový medailista z II. európskych hier v Baku), Barbora Mišendová (juniorská majsterka Európy v plávaní), Michaela Haššová (juniorská majsterka sveta vo vodnom slalome), Miroslava Syllabová (olympionička v plávaní), Anton Kučmín (olympionik v chôdzi), Marko Gurecka (vodný slalom juniorský medailista s MS a ME).

V Liptovskom Mikuláši pomáhal hokejista Ľuboš Bartečko, kanoista Michal Martikán (majster sveta a olympijský víťaz) a finalisti Superstar Martin Harich a Barbora Hazuchová.

Vo Zvolene prišli pomôcť hokejisti HKM Zvolen.

V Trnave predávali ručičky futbalisti Spartaku Trnava.

V Trenčíne „nabehli“ futbalisti AS Trenčín.

 

O RMHC:

Ronald McDonald House Charities je nezisková organizácia, ktorú celosvetovo v roku 1974 založila spoločnosť McDonald's. Dnes pôsobí v 57 krajinách sveta. Na Slovensku vznikla pred viac ako desiatimi rokmi, v roku 2003. RMHC sa orientuje najmä na pomoc chorým deťom a rodinám a po celom svete buduje domy alebo izby pre choré detičky s rodičmi, v ktorých panuje pocit bezpečia a rodinná atmosféra. Príjmy RMHC tvoria hlavne verejné zbierky do kasičiek v reštauráciách McDonald's, predaj symbolických ručičiek počas McHappy Day, príjem z 2%, ale aj príspevky priamo od spoločnosti McDonald's a rôznych darcov.

Za vyše desať rokov svojho pôsobenia rozdelila organizácia RMHC na Slovensku viac ako 350 000 eur na rôzne projekty pre detské nemocnice. Najvyššia čiastka, viac ako 204 tisíc eur, bola vyčlenená na rekonštrukciu nadštandardných rodinných izieb v deviatich slovenských nemocniciach. Komplexná renovácia 15 izieb sa realizovala vo FN s P F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, viacerých izieb Pediatrickej kliniky FN s P Nové Zámky a Detskej kliniky FN Nitra. Značná časť prostriedkov však putovala aj na zakúpenie zdravotníckych prístrojov a vybavenia ambulancií. Nadácia venovala 18 tisíc eur Univerzitnej nemocnici v Martine na zakúpenie detského elektrického lôžka aj s príslušenstvom do miestnosti na prebúdzanie. Ďalším dôležitým diagnostickým prístrojom bol GSI Audera™ – systém 9711 v hodnote viac ako 24 000 eur, ktorý pomôže diagnostike a liečbe sluchovo postihnutých detí v Detskej fakultnej nemocnici Košice. Z najnovších projektov môžeme tiež spomenúť vybudovanie 5 izieb a oddychovej zóny v košickej nemocnici v hodnote viac ako 30 tisíc eur, nové sociálne zariadenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina vo výške vyše 9 tisíc eur alebo takmer 10 000 € na materiálno-technické vybavenie Detského oddelenia nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

 

Pre ďalšie informácie sa, prosím, kontaktujte:

Zuzana Svobodová
PR/Communications Director CZ/SK
McDonald's ČR spol. s r.o.
Řevnická 170/4, 155 21 Praha 5
Tel.: +420 222 007 350
E-mail: zuzana.svobodova@cz.mcd.com

Prihlásenie k newsletteru