Na ceste k budúcnosti bez plastu

Prečo už nedostanem plastové viečko k nápoju, keď sa stravujem vnútri reštaurácie?

V McDonald's sa neustále snažíme eliminovať plastový odpad, a preto už nepodávame viečka k nápojom konzumovaným v prevádzke automaticky.

Čo ak nápoj nedopijem v reštaurácii a budem si ho chcieť vziať so sebou?

V prípade, že si chcete zobrať nedopitý nápoj so sebou mimo reštaurácie, môžete našich zamestnancov požiadať o viečko, ktoré vám poskytnú. Rozumieme, že je pre vás potrebné zaistiť bezpečný prenos nápoja aj mimo našich prevádzok.

Dostanem k nápoju viečko, ak si ho vezmem so sebou?

Nápoje podávané so sebou aj naďalej vydávame s viečkami. Studené nápoje vydávame uzatvorené viečkami z lisovaného papierového vlákna.

Prečo plastové viečka aj naďalej využívate pri objednávkach so sebou?

Uvedomujeme si, že pri väčšej manipulácii s nápojom je použitie viečka nevyhnutné, vďaka nemu eliminujeme riziko vyliatia pri donáške alebo prenose nápoja. Plastové viečka sa aj naďalej využívajú pri prenose teplých nápojov, keďže pre tento typ viečok zatiaľ nemáme vhodnú alternatívu. V budúcnosti plánujeme tento prístup zjednotiť.

Dáva táto zmena vôbec zmysel, keď plastové viečka aj naďalej používate pri objednávkach so sebou?

Táto zmena má rozhodne zmysel, pretože aj táto naoko malá zmena má obrovský pozitívny dosah. Viac ako polovicu objednávok totiž tvoria objednávky na konzumáciu vnútri reštaurácií, a tak spolu výrazne eliminujeme plastový odpad. Plastové viečka sa používajú iba pre teplé nápoje vydávané so sebou, studené nápoje vydávame uzatvorené viečkami z lisovaného papierového vlákna.

Je papierový obal na McSundae dostatočne kvalitný?

Nové tégliky a viečka na McSundae sú vyrobené z lisovaného papierového vlákna. Pri štandardnej manipulácii s obalom by nemalo dôjsť k poškodeniu obalu ani znehodnoteniu produktu. Pri prevzatí obalu s papierovým viečkom si vždy skontrolujte, či je viečko dobre nasadené.

Môžem dostať k nápoju slamku?

Pri preberaní objednávky s nápojom môžete požiadať personál o poskytnutie papierovej slamky. Proaktívne ju k nápojom neponúkame (okrem „milk shakeu“), aby sme obmedzili ich spotrebu a eliminovali vznik odpadu.

Čo sa stane, ak zadám objednávku so sebou a skonzumujem ju v reštaurácii? Bude objednaný nápoj zabalený v obale s viečkom?

Našou snahou je motivovať našich zákazníkov k zodpovednému prístupu pri výbere objednávok, avšak nie je možné odkontrolovať každý spôsob konzumácie zákazníka. Aj preto by sme vás chceli požiadať, aby ste spolu s nami aspoň skúsili minimálne zníženie svojho komfortu vymeniť za ekologickejší prístup. Pokiaľ sa po skončení konzumácie v prevádzke rozhodnete nápoj zobrať so sebou, naši zamestnanci vám radi poskytnú viečko určené na presun mimo reštaurácie.

Ak deklarujete tento udržateľný prístup, prečo nezačínate podávať nápoje v skle?

Náš cieľ je jasný – eliminovať čo najväčšie množstvo odpadu. Svoje procesy postupne prispôsobujeme a hľadáme udržateľnejšie alternatívy, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Žiadna zmena sa však nedá uskutočniť zo dňa na deň. Akékoľvek návrhy na zlepšenie môžete posielať na pripomienky@sk.mcd.com.

Je zavedenie tejto novej obalovej politiky priamou reakciou na zákon o jednorazových plastových obaloch? Nemali ste začať s používaním tejto alternatívy už skôr?

V rámci nášho podnikania sa snažíme už niekoľko rokov eliminovať podiel plastov v našich obalových materiáloch a v roku 2019 sme spustili aj rozsiahly program v oblasti udržateľnosti. Vymenili sme mnohé plasty – tégliky, slamky, príbory –, ktoré zákazníci využívajú. Pre bližšie informácie sa môžete obrátiť na naše oddelenie komunikácie na press@sk.mcd.com.

Z akého konkrétneho druhu papierového materiálu sú vyrobené papierové viečka a tégliky?

Papierové viečka a nový téglik na McSundae sú vyrobené z lisovaného papierového vlákna (moulded fiber).

Ako správne triediť papierové viečka a tégliky na McSundae? Sú viečka a tégliky recyklovateľné?

Neznečistené papierové viečka patria do nádoby s označením papier a správnym vytriedením a následnou recykláciou dôjde k opätovnému využitiu plnohodnotného materiálu. Použité znečistené obaly (tégliky od zmrzliny a polevy, viečka od kávy a mlieka) je potrebné vytriediť do zmesového odpadu.

Je možné papierové viečka a tégliky na McSundae kompostovať?

Nové papierové viečka a tégliky na McSundae sú kompostovateľné.

Začnete v reštauráciách McDonald's používať aj umývateľné obaly, ktoré nájdeme v reštauráciách vo Francúzsku?

Aktuálne považujeme za predčasné zhodnotiť nielen výsledky aktuálnych testov, ale aj naše ďalšie kroky, ktoré však chceme, aby prispeli v udržateľnosti našich obalov. V najbližšej budúcnosti však tieto obaly na Slovensku nebudú zavedené. Testy prebiehajú aktuálne vo viacerých krajinách.

Veríme, že aj tieto naoko malé zmeny majú veľký pozitívny dopad na životné prostredie. Ďakujeme, že spolu s nami znižujete našu spoločnú klimatickú stopu.

Svoje ďalšie otázky posielajte na pripomienky@sk.mcd.com.

Prihlásenie k newsletteru