NFT dielo Maestropiece burger bol vydražený za neuveriteľných 11 000 eur!

3. august 2021

Z výťažku bude podporená charita – Ronald McDonald House Charities - v Čechách i na Slovensku. 

V sobotu o polnoci sa ukončila verejná dobročinná aukcia diela NFT* Meastropiece, ktorú zrealizovala po prvýkrát spoločnosť McDonald's v Čechách a na Slovensku. Unikátne grafické dielo NFT Maestropiece vytvoril  známy český autor satirických koláží Tomáš Břinka alias TMBK s cieľom úspešného vydraženia v aukcii za kryptomenu Etherea. Výsledná suma sa napokon vyšplhala a ukončila na 5,04 Etherea, čo je 10 966 eur. Celý výťažok bude rozdelený a venovaný na dobrú vec v oboch republikách - nadačnému fondu DRMHC v Českej republike a neziskovej organizácii Ronald McDonald House Charities na Slovensku na pomoc nemocniciam a podporu rodín hospitalizovaných detí. Spolupráca umelca, grafika a satirika Tomáše Břinka a spoločnosti McDonald's sa zapíše do histórie nielen kvôli výslednej sume, ale aj preto, že ide celkovo o prvý projekt svojho druhu v našich končinách. 

Výsledný výťažok aukcie predčil očakávania organizátorov 

Aukcia jedného jediného originálu digitálneho diela Maestropiece od TMBK prebiehala online posledných štrnásť júlových dní. Prihadzovať mohol ktokoľvek, kto je majiteľom peňaženky s kryptomenou Ethereum a má účet na portáli OpenSea.io, kde aukcia prebiehala. Prvý NFT burger bol nakoniec vydražený za 5,04 Etherea, čo je v prepočte 10 966 eur. "Z výslednej sumy sme nadšení. Osobné ​​tipy a ciele sme, samozrejme, mali, ale výsledok naše predstavy aj očakávania vysoko predčil," hovorí Jitka Pajurková, riaditeľka PR a komunikácie McDonald's pre ČR/SR. Do aukcie sa zapojilo desať dražiteľov, medzi ktorými nechýbal ani Petr Mára, český tréner a rečník v oblasti inovačných technológií a budúcnosti. „Aukcia bola určite úspešná - výťažok ide na dobročinné účely. Zároveň celá aukcia zdvihla povedomie o NFT a blockchain technológiách všeobecne. Za mňa osobne NFT ukazuje možný technologický vývoj, kedy sa ako ľudstvo budeme viac a viac presúvať do online prostredia a budeme riešiť rovnaké otázky, ktoré máme v dnešnom svete - vlastníctvo a nakladanie s umením. A vďaka NFT nielen s umením, ale kompletne s digitálnymi objektmi. Posledné mesiace ukazujú, že záujem o NFT celosvetovo rastie, čo, samozrejme, priťahuje investorov, a tým pádom aj cena investícií naberá nových výšin," hovorí P. Mára.

Najdrahší digitálny burger

Prvé originálne NFT dielo Tomáše Břinka vôbec vzniklo v rámci projektu pre podporu predaja limitovanej edície hamburgerov Maestro v sieti reštaurácií McDonald's. „Vytvoriť NFT dielo bola výzva, do spolupráce som išiel aj z toho dôvodu, aby som zistil, čo taká práca obnáša, ako náročné vytvorenie digitálneho Burgera alebo diela NFT všeobecne môže byť. Toto NFT dielo  je v podstate mojim prvým obrazom, ktorý bol ponúknutý na predaj a z výslednej sumy mám veľkú radosť, obzvlášť, keď všetky financie idú na dobrú vec," hovorí  autor diela Tomáš Břinka. Rekordná čiastka, za ktorou bolo dielo vydražené, robí z Maestro burgera nielen najšťavnatejší, ale aj najdrahší digitálny burger. Hlavnou devízou však v konečnom dôsledku zostáva predovšetkým charitatívny zámer spolupráce a projektu samotného. Rozdelený výťažok sumy totiž poputuje na účet Nadačného fondu Dom Ronalda McDonalda v Českej republike  a neziskovej organizácii Ronald McDonald House Charities na Slovensku. Tie sa zameriavajú na pomoc deťom a ich rodinám, aby mohli zažívať v náročných chvíľach počas hospitalizácie pocit blízkosti. 

*NFT – non-fungible token (unikátny, nezameniteľný žetón)

Prihlásenie k newsletteru